شیر کشویی فلنجدار

شیر کشویی فلنجدار

یکی از مهمترین قسمتهایی که در یک سیستم انتقال سیال وجود دارد شیر آلات VALVES میباشند . بدون وجود شیرآلات امکان تنظیم و یا قطع و وصال جریان وجود نخواهد داشت. از انواع مختلف والو ها پر کاربرد ترین آنها عبارتند از :
1. شیر کشویی فلنجدار GATE VALVE
2. شیر توپی BALL VALVE
3. شیر سوزنی GLOBE VALVE
4. شیر یکطرفه CHECK VALVE

شیر کشویی فلنجدار GATE VALVE

 

شیر کشویی فلنجدار GATE VALVE یکی از پر مصرف ترین کنترل کننده های سیال در خطوط انتقال می باشد . کاربرد آن در قطع و وصل جریان و تا حدودی تنظیم دبی عبوری سیال می باشد.

مکانیسم عملکرد :

با داشتن یک دروازه WEDGE که به صورت کشویی با کمک STEM بالا و پایین رفته و با قرار گرفتن در مسیر سیال باعث قطع و وصل مسیر می گردند. باتوجه به ساختار کرمی شکل STEM باز و بسته شدن اینگونه شیر ها به آرامی بوده و جهت باز و بستن سریع و ناگهانی کاربرد نخواهند داشت لذا در خطوطی که نیاز به قطع و وصل زیادی ندارند گزینه مناسبی می باشد .

اجزاء شیر کشویی GATE VALVE

سرفلکه (Handwheel): باز و بسته کردن این مدل از شیر ها اکثراً از طریق سر فلکه و یا Handwheel انجام می شود. استفاده از اکت های بادی و برقی بر روی این مدل از شیرها رایج نمی باشد.
بدنه (Body): بدنه قسمتی از شیر است که به سایر اقلام و تجهیزات وصل می شود. این اتصال عموماً از طریق نوع فلنچ، دنده و یا جوش می­باشد.
بونت (Bonnet): قسمتی از شیر است که قسمت های متحرک شیر درون آن قرار دارند و به بدنه عموماً از طریق پیچ وصل می شود.
تریم (Trim): به مجموعه دیسک، استم، و سیت رینگ های (Seat Ring) یک شیر کشویی، Trim آن شیر می­گویند.

انواع WEGDE

بسته به فشار و دما و نوع سیال انواع مختلفی از WEDGE در اینگونه والوها کاربرد دارد که متداول ترین آنها عبارتند از :
• تیغه صلب (Solid Wedge)
رایج ترین و پرکاربرد ترین نوع لبه دیسک در شیرهای کشویی نوع صلب می­باشد که از سادگی و قدرت بالایی برخوردار است. شیری با این نوع از لبه تقریباً در هر حالت و موقعیتی می­تواند به خط وصل شود و همچنین و تقریباً برای هر نوع مایعی به کار می­رود. این نوع از لبه در واقع ساختمانی یک تکه دارد. لبه صلب برای جریان های توربلانس بسیار مناسب می باشد. استفاده از تیغه صلب معمولا تا 2 اینچ متداول می باشد.
مزایای تیغه صلب (Solid Wedge)
1. قابلیت تحمل فشار بالا
2. هزینه ساخت پایین

• تیغه منعطف (Flexible Wedge)
در واقع این مدل از لبه شیر، تنها در مرکز دیسک به صورت صلب است و در سطوح خارجی تر و سطح تماس با سیت به صورت منعطف می باشد. در واقع یک دیسک یک تیکه می باشد که در محیط اطراف آن قسمت تو خالی وجود دارد که به منظور بهبود عملکرد دیسک در مواقعی که زاویه­ای بین سیت و دیسک به وجود می آید درست شده است.
مزایای تیغه منعطف (Flexible Wedge)
1. قابلیت کارکرد در دمای بالا تا حدود 500 درجه سانتیگراد
2. انعطاف در عملکرد
3. عمر بالا
4. کارکرد در رنج تغییر دمایی بالا
5. وزن پایین در سایزهای بالا

انواع STEM

• شفت متحرک (RISING STEM)
در اینگونه والوها شفت به همراه دیسک بالا و پایین می آید و موقعیت والو را ازروی شفت میتوان تشخیص داد.

• شفت ثابت (NONRISING STEM)
در اینگونه والوها شفت در هنگام باز و بسته شدن در دیسک به صورت رزوه ای حرکت می کند . مورد استفاده آن در جایی که فظا برای حرکت شفت کم است مورد استفاده خواهد بود با این تفاوت که موقعیت والو را ازروی شفت نمیتوان تشخیص داد.

اصطلاحات رایج در شیرهای کشویی GATE VALVE

OS&Y : این واژه مخفف outside screw and yoke بوده که اصطلاحا به نوع کارکرد RISING STEM اشاره دارد.
BOLTED BONNET : درقسمت بالای والو جهت آب بندی شفت از پیچ و مهره استفاده می گردد. ابن نوع والو قبلیت تعمیر در خط را دارا می باشد.
WELDED BONNET : درقسمت بالای والو جهت آب بندی شفت به صورت جوش میباشد. والو به صورت یک تکه شده و دارای آب بندی نشتی صفر خواهد بود هرچند که قابلیت تعمیر نخواهد داشت.

API600 چیست:

استاندارد ابعاد و وزن والو ها در این استاندارد مشخص شده است.

ASME B16.34 چیست:

استاندارد ابعاد والو ها در این استاندارد مشخص شده است

شیر کشویی در سایز های “2/1 الی “24 بوده و دارای کلاس کاری CL150 , PN16 الی CL1500 می باشد.

فولاد آنلاین اين افتخار را دارد که با دارا بودن انبار استوک اتصالات جوشی در ايران پشتيبان نياز صنعت در تامين اين کالا باشد.

برند های قابل تامین به شرح ذیل خواهد بود :

• CAMERON
• VELAN
• JC VALVE
• AIL
• PK VALVE
• TYCO
• KITZ
• NIPPON
• ORION

پخش فولاد ماهان از سال ۱۳۷۲ مبادرت به تهيه ،توزيع و ساخت تجهيزات مورد نياز صنعت نفت (پتروشيمي -پالايشگاهي و نيروگاهي)،ساختماني و ساير صنايع مرتبط نموده است .

اين مجموعه با بهره گيري از پرسنل متخصص و اطلاعات به روز، پيشينه قابل قبولي در عرضه خدمات وپيشرفت صنعت كشور داراست و طيف وسيعي از خدمات و ملزومات صنعتي و ساختماني مورد نياز كشورها را تامين مي نمايد.

كليه اين تجهيزات داراي گواهينامه و تاييده نيز مي باشد.

پخش فولاد ماهان با بیش از ۱۶ سال تجربه در زمینه ساخت و تولید و واردات قطعات و تجهیزات صنعتی و ساختمانی و همچنین مشاوره در هنگام خرید قصد دارد

به منظور تامین نیازمشتریان اقلام تولیدی خود را به صورت مستقیم و بدون واسطه به منظور کاهش قیمت و اطمینان مشتریان از نظر کیفیت کالا و استاندارد مربوطه در اختیار آنان قرار دهد.

با ما تماس بگیرید